Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Legiony rzymskie - Legio I Adiutrix
» Napisane przez Optimus Prime dnia luty 21 2013, Kategoria: Historia starożytna , 0 komentarzy , 10511 czytań , Drukuj

legion viii augustaLegion I Adiutrix (Pomocnik/Pomocniczy) został sformowany w 68 r. n.e. prawdopodobnie przez Galbę na polecenie Nerona. Ostatnia wzmianka dotycząca tego legionu ma miejsce w 444 r. Wtedy to stacjonował on w Brigetio, na terenie rzymskiej prowincji Pannoni. Znakiem legionu był Koziorożec, używany na równi z Pegazem. Oddział początkowo mógł się nazywać I Classis, bo legion stacjonował wśród marynarzy z Classis Misenensis. Później został skompletowany przez Galbę. Legion stacjonował w pobliżu Rzymu.

W czasie Roku Czterech Cesarzy legion walczył po stronie Otona w bitwie pod Bedriacum. Oton został tam pokonany przez wojska Witeliusza. Zwycięski Witeliusz wysłał legion do Hiszpanii, ale w roku 70 został ściągnięty do Germanii Inferior, by walczyć z powstaniem Batawów (69-70).

Moguntiacum (dzis. Mainz) jest pierwszym znanym obozem I Adiutrix. Dzielił go z Legionem XIV Gemina. Zajmowali się tam często działalnością budowniczą. W 83 r. legion walczył w Germanii przeciwko Chattom, germańskiemu plemieniu mieszkającemu za Renem, pod dowództwem cesarza Domicjana. Po tym został wysłany by wspomóc wojska walczące na Dunajem w Pannoni przeciwko Dakom. Po zabójstwie Domicjana (96 r.) Adiutrix razem z armią dunajską grał istotną rolę w rzymskiej polityce, zmuszając Nerwę do adopcji Trajana i ustanowienia go swym następcą. Gdy Trajan został cesarzem (98 r.) nadał legionowi przydomek Pia Fidelis (Wierny i Lojalny) w podziękowaniu za udzielone mu wsparcie. Pomiędzy 101 a 106 rokiem, pod wodza nowego cesarza Adiutrix, razem z IV Flavia Felix i XIII Gemina, walczył w Dacji starając się utrzymać nowo utworzoną prowincję. Trajan użył także swojego Wiernego i Lojalnego w kampanii przeciwko Partom (115-117), ale odesłał go do Pannoni razem ze swoim następcą Hadrianem.

W czasie następnych dekad legion pozostał nad Dunajem. Za Marka Aureliusza Adiutrix walczył przeciwko Markomanom. W latach 171-175 dowódcą legionu był Pertinax, który na krótko został cesarzem w 193 r. Kiedy cezarem został Septymiusz Sewer I Adiutrix znajdował się wśród jego zwolenników, podążając z nim do Rzymu. W następnych latach jego główną bazą była nadal Pannonia, lecz brał udział również w wojnach z Partią. Mianowicie w kampanii Septymiusza Sewera w roku 195 i 197-198, Karakalli w latach 215-217 i wyprawie Gordiana III w roku 244.

Legion otrzymał przydomek Pia Fidelis Bis (Podwójnie Lojalny i Wierny) oraz Constans (Niezawodny) gdzieś w III wieku.

Ten artykuł został otagowany
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like