Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Legiony rzymskie - Legio XXII Primigenia
» Napisane przez Optimus Prime dnia marzec 05 2013, Kategoria: Historia starożytna , 0 komentarzy , 5927 czytań , Drukuj

legion xxiLegion XXII Primigenia (przydomek bogini Fortuny) został utworzony przez cesarza Kaligulę w roku 39 dla celów wojny w Germanii. Wyjaśnieniem liczebnika XV może być to, że był wsparciem dla legionu XXI Rapax w Germanii Inferior, tak jak XV Primigenia był wsparciem dla XIV Gemina w Germanii Superior. Potwierdzeniem tej hipotezy może być fakt, że Kaligula był żywo zainteresowany tym co się dzieje na terenie Germanii. Odwiedził dolny bieg Renu w roku 40. Wtedy też umocnił kilka miast (m.in. Praetorium Agrippinae, Flevum, Fectio). XXII pozostał tam, aż do końca III stulecia. Symbolami legionowymi byli Koziorożec i Herkules.

W latach 40/41 trwały intensywne walki w Germanii. Rządca Germanii Inferior, Aulus Gabinius Secundus pokonał Chattów i odzyskał legionowego orła, który znajdował się w ich posiadaniu od czasu bitwy w Lesie Teutoburskim. W tym samym czasie Servius Sulpicius Galba (przyszły cesarz) pokonał Chattów, mieszkających w okolicach dzisiejszego Mainz. XXII Primigenia musiał brać udział, jeśli nie w obu to przynajmniej w jednej z tych kampanii.

Po powrocie z obszaru Dolnego Renu w 43 r., legion XXII stacjonował w Moguntiacum (Mainz) w Germanii Superior broniąc limesu nadreńskiego, gdzie dzielił obóz z legionem IV Macedonica, który wrócił z Hiszpanii. Jako, że XXII był "młodszy" zajął mniej zaszczytną lewą stronę obozu. Oba legiony ponadto dzieliły ze sobą ośrodek produkcyjny ceramiki (m.in. terra sigilata) w Rheinzabern w dzisiejszym Palatynacie. Razem z germańskimi sojusznikami wspierał Witeliusza w czasie Roku Czterech Cesarzy (69 r. n.e.) i wydzielone jednostki towarzyszyły nowemu cesarzowi w trakcie jego wjazdu do stolicy.

Tymczasem w Germanii Inferior doszło do wybuchu powstanie Batawów. Rzymskie siły ekspedycyjne składające się z resztek legionów V Alaudae i XV Primigenia, zostały pokonane pod dzisiejszym Nijmegen i w zimie 69/70 r. znalazły się w oblężeniu w Xanten. Podczas powstania batawskiego legion XXII, dowodzony przez Dilliusza Vocula, został wysłany na pomoc oblężonym wraz z I Germanica i XVI Gallica. I był jedynym "germańskim" legionem, który przetrwał ataki rebeliantów. Trwał w obozie broniąc Moguntiacum. W przeciwieństwie do innych legionów, które uległy powstańcom.

moneta sewera aleksandraPo zakończeniu wojny domowej i powstania batawskiego legion został odesłany na krótko do Vindobony (Wiedeń), a ostatecznie przemieścił się do Xanten. Legioniści byli zmuszeni do odbudowania zabudowań obozu legionowego, który został zniszczony przez powstańców.

Gdy w roku 89 namiestnik Germanii Superior, Lucius Antoninus Saturninus, zbuntował się przeciwko władzy cesarza Domicjana, na poskromienie buntownika wysłano wojska z Inferioru (I Minervia, VI Victrix, X Gemina, XXII Primigenia). Kampania zakończyła się sukcesem a każdy z legionów otrzymał tytuł "Pia Fidelis Domitiana", czyli wierny i lojalny wobec Domicjana. Po zamordowaniu cesarza w 96 r. ostatni element został usunięty z tytulatury.

Obóz w Moguntiacum stał się domem dla Legionu przez następne dwa stulecia. Niektórzy z oficerów tego legionu osiągnęli wysokie zaszczyty. Służyli w nim m. in. Hadrian trybun 97-98), Didiusz Julianus (170-171) i Laelianus (268-269; przyszły cesarz galijski). Jak było w zwyczaju, wydzielone jednostki (vexilationes) były przemieszczane na inne tereny, jako wsparcie dla działań wojennych lub ochronnych. Tak więc vexilationes z XXII stacjonowały w Bonna (dzis. Bonn), gdy I Minervia został odesłany nad Dunaj, by walczyć z Trajanem przeciwko Dakom (101-106). Później część legionu wysłano do Brytanii, gdzie wspomagała budowę Wału Hadriana (119) i Antonina Piusa (139-142). Liczne budowle powstały na terenie operacyjny legionu w Germanii. Także vexilationes z XXII brały udział w wojnie z Maurami w czasie panowania Antoninusa Piusa, w wojnie partyjskiej Luciusa Verusa oraz walkach z Markomanami (co oczywiste) za panowania Marka Aureliusza.

inskrypcja legionowaTak jak i reszta armii Renu, XXII Primigenia nie brał udziału w wojnie domowej po śmierci Publiusa Helviusa Pertinaxa. Nie wyruszył z obozu gdy Septymiusz Sewer ruszył na Rzym w 193 r., walczył z Pesceniuszem Nigrem na Wschodzie (194) i wyruszył do Partii. Jednakże, gdy Sewer rozpoczął wojnę z Klodiuszem Albinem, XXII bronił Augusta Treverorum (dzis. Triestu). Prawdopodobnie odegrał znaczącą rolę w wielkiej bitwie pod Lyonem. Część legionu prawdopodobnie ruszyła z Sewerem na ekspedycję do Szkocji.

Legion trwał w Moguntiacum podczas najazdów Alemanów w roku 235. Miał swój udział w śmierci cesarza Sewera Aleksandra, kiedy próbował negocjować z wrogiem i wybór Miksymina Traka na nowego imperatora. Legion XXII wspierał cesarza Galienusa w walce z jego przeciwnikiem Postumusem. W nagrodę został uhonorowany przydomkiem "Pia VI Fidelis VI" (posześciokroć lojalny i wierny) i "Pia VII Fidelis VII. W roku 268 Primigenia prawdopodobnie walczył dla Galienusa w bitwie pod Naissus, wygrywając nad Wizygotami. W następnych latach Laelianus, dowódca XXII, został imperatorem cesarstwa galijskiego.

Legion przetrwał kryzys w roku 274, gdy cesarz Aurelian likwidował Cesarstwo Galijskie i zatrzymał inwazję Franków i Alamanów. Źródła potwierdzają istnienie tego legionu na początku IV w. gdyż otrzymał tytuł "Primigenia CV", co najprawdopodobniej oznacza "Constantina Victrix". Jednak za panowania Konstantyna Wielkiego (306-337) znika ze znanych źródeł. Być może został zniszczony pd Mursą w 351 r, kiedy Konstantyn II pokonał swego wschodniego rywala Magnencjusza. Nie wiemy czy niedobitki Legionu XXII stanowiły nowo utworzony XII Victrix.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Ten artykuł został otagowany
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like