Strona poświęcona tematyce historycznej od starożytności do współczesności.
Boks reklamowy
Legiony rzymskie - Legio V Macedonica
» Napisane przez Optimus Prime dnia maj 24 2013, Kategoria: Historia starożytna , 0 komentarzy , 8435 czytań , Drukuj

legion v macedonica obrazPoczątkowo były dwa legiony noszące ten numer: V Gallica i V Urbana. Jest prawdopodobne, że są to wcześniejsze nazwy Legionu Macedońskiego. Legion prawdopodobnie brał udział w bitwie pod Akcjum (31 r. p.n.e.). Później został wysłany do Macedonii, gdzie pozostawał w latach 30 p.n.e.-6 n.e. uzyskując swój przydomek. Następnie przesunięto go do Oescus w Mezji. W 62 r. część vexillationes z Piątego walczyło w Armenii przeciwko Imperium Partów.

Po klęsce pod Rhandeą cały legion razem z III Gallica, VI Ferrata i X Fretensis został wysłany na Wschód walcząc z Partią w jak się okazało zwycięskiej wojnie. Piąty prawdopodobnie znajdował się w Judei, gdy wybuchło powstanie żydowskie w Palestynie w 66 r. Neron przekazał Wespazjanowi V, X i XV do zdławienia rewolty. W roku 67, w Galilei miasto Sepporis poddało się bez walki tej armii, a później legion V zdobył Górę Gerizim, główne sanktuarium Samarytan.

W Roku Czterech Cesarzy (68) legion stacjonował bezczynnie w Emmaus, gdzie znaleziono kilka nagrobków legionistów. Po proklamacji Wespazjana na cesarza i końcu wojny w Judei legion opuścił ją i powrócił do Oescus (71). W roku 96, późniejszy cesarz Hadrian służył w nim jako tribunis militum. W 101 r. legion V walczył z Trajanem w przeciwko Dakom dowodzonym przez ich króla Decebala. Legatem był wtedy Hadrian. Po II wojnie dackiej zakończonej w 106 r. legion pozostał w Troesmis (dzis. Iglita), niedaleko delty Dunaju ze 107 r.

Kiedy cesarz Lucjusz Werus rozpoczął swą kampanię przeciwko państwu Partów (161-166), legion wyruszył na Wschód, lecz powrócił do prowincji dackiej (Dacia Porolissensis) i stacjonował w Potaissa od 166 r. Złożyło się to szczęśliwie dla Marka Aureliusza. Granica dunajska była niezwykle "gorącą" i kiedy cesarzowi przyszło się zmierzyć z najazdem Markomanów, Sarmatów i Kwadów legion V Macedonica znajdował się w środku walk. Na początku panowania Kommodusa V Macedonica i XIII Gemina ponownie rozbili Sarmatów. "Piąty" posiłkował później Septymiusza Sewera w jego walce o purpurę cesarską. W roku 185 lub 187 legion otrzymał tytuł Pia Constans (Wierny i Niezawodny) albo Pia Fidelis (Wierny i Lojalny) jako nagrodę za rozbicie barbarzyńców w Dacji. Podczas stacjonowania w Potaissa przez większość III stulecia, legionowi przyszło wielokrotnie walczyć i zwyciężać.

Cesarz Walerian nadał legionowi tytuł III Pia III Fidelis. Z kolei jego syn, Galien, nazwał go VII Pia VII Fidelis. Liczby 4-5-6 zostały nadane prawdopodobnie wtedy, gdy został użyty jako siły szybkiego reagowania przeciwko uzurpacji Ingenusa i Regalianusa w 260 r. w Mezji. Część żołnierzy walczyła przeciwko Victorinusowi w Galii (269-271). Legion powrócił do Oescum w 274 r., czyli po tym jak Aurelian ewakuował Dację. Legion V bronił Mezji przez następne stulecia, przekształcając się w comitatensis pod dowództwem Magister Militum per Orientis. Wszedł prawdopodobnie w skład armii bizantyjskiej.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Ten artykuł został otagowany
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Zdjęcia z Galerii
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Facebook Like