Proces Karola I Stuarta (1649)
1 stycznia 1649 r. tzw. Kadłubowy Parlament uznał króla Karola I Stuarta winnym wszystkich nieszczęść, które spadły na Anglię i ogłosił ordynans powołujący specjalny trybunał (High Court of Justice) mający sprawiedliwie osądzić władcę.
Tercios czy brygada? Taktyka wojenna w 1. poł. XVII wieku.
Podczas półwiecza poprzedzającego wojnę domową w Anglii, zmieniło się wiele w sferze taktyki wojskowej. Dominacja ciężkozbrojnej jazdy skończyła się na rzecz mieszanych jednostek muszkietersko-pikinierskich. Był to czas przejścia od średniowiecznego do nowożytnego stylu walki.
I wojna angielsko-holenderska (1652-1654). Działania flot.
Działania wojenne podczas I wojny angielsko-holenderskiej odbywały się wyłącznie na morzu. Główne akcje skierowane były na opanowanie dwóch głównych holenderskich dróg handlowych: wschodniej (przez cieśniny duńskie na obszar Bałtyku) i zachodniej (przez kanał La Manche, Francję, Hiszpanię, M. Śródziemne i Indie).
Wzrost znaczenia Szwecji w XVI-XVII wieku
Szwecja, która w latach dwudziestych prowadziła wojnę z Rzecząpospolitą, była innym krajem niż ten, do którego Zygmunt Waza wybierał się po koronę. Stała na początku drogi, która prowadziła do zbudowania własnego imperium.
Przyczyny ataku szwedzkiego na Rzeczpospolitą w 1655 roku
W 1654 r. nastąpiła brzemienna w skutki zmiana na szwedzkim tronie. Miejsce abdykującej z powodów religijnych królowej Krystyny zajął młody, 32-letni siostrzeniec Gustawa Adolfa, książę Dwóch Mostów, Karol z dynastii Wittelsbachów. Objął on tron jako Karol X Gustaw.
|